Érdekes anyagokat készített el a Magyar Orvosi Kamara - derült ki a szervezet keddi sajtótájékoztatóján. Bejelentették ugyanis, hogy tájékoztató plakátkampányt indítanak a hálapénz nélküli rendszer előnyeiről, az Országos Kórházi Főigazgatósággal egyeztetve az ország 167 egészségügyi intézményében helyeznek ki 4 ezer plakátot. Emellett a MOK a közelmúltban készített egy reprezentatív felmérést az állami egészségügyben (is) dolgozó szakorvosokkal, hogy megtudja, hogyan vélekednek a szolgálati jogviszonyról az érintettek.
Óriási változást hozott az új orvosi bértábla: az egészségügyi szolgálati jogviszony kezdő illetménye félmillió körüli, 2 év múlva pedig több mint 2,3 milliós alapbért is kaphat a tapasztalt szakorvos. A kormányzat a külföldre távozottak visszatérésében bízik, a magasabb bérek a hálapénz visszaszorítását is segíthetik. Nem ártana viszont, ha az erre költött rengeteg pénz az ellátórendszer színvonalának általános javulásához is hozzájárulna.
Az egészségügyben dolgozók több mint 95 százaléka aláírta az új jogállási törvénynek megfelelő szerződését a hétfő esti adatok szerint - közölte keddi budapesti sajtótájékoztatóján az országos kórház-főigazgató, aki óriási eredménynek nevezte ezt.
Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény (Eszjtv.) és a november végi megjelenése óta is már módosított végrehajtási rendelete (528/2020. (XI. 28) Korm. rend.), valamint a veszélyhelyzet idejére ezektől eltérő szabályokat megállapító kormányrendeletek alapján az állami fenntartású egészségügyi szolgáltatóknál eddig más, főként közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott orvosoknak a napokban kell aláírniuk az új, sokat vitatott egészségügyi szolgálati jogviszonyt létrehozó munkaszerződéseket. Ha nem írják alá, a jogviszonyuk a törvény erejénél fogva megszűnik.
A kötelezően elrendelt ügyelet esetében az országos kórház-főigazgató engedélyével el lehet térni, így annak összege hétköznapon 100 százalék, pihenőnapon 110 százalék, munkaszüneti napon pedig 120 százalék lehet - tájékoztatta az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) az atv.hu-t.
Úgy tűnik, az utolsó pillanatban (még a március elsejei határidő előtt) fontos engedményeket tett, vagy legalábbis ígért meg az Országos Kórházi Főigazgatóság az új egészségügyi szolgálati jogviszony béreket érintő részeit illetően a Magyar Orvosi Kamara és az egyre hangosabban tiltakozó orvosok számára. Mindez fontos szempont lehet, mert számtalan egészségügyi dolgozó most dönti el, marad-e az állami ellátórendszerben.
Gerle János, a Magyar Orvosi Kamara fogorvosi területért felelős vezetője az InfoRádióban elmondta, akár a szájsebészek és más fogszakorvosok is hozzáférhetnek a lehetőséghez. Tudni azt is, mikor érkezik a számlára a már emelt fizetés.
Senki nem gondolta volna, hogy 2020-ban a kormány ekkora lendülettel fog neki az egészségügy átalakításának, a járvány azonban természetesen erre is hatással volt. Látványos béremelés, hálapénz-kivezetés, új szolgálati jogviszony, majd némi visszavonulás: csak néhány ügy, amivel igazán sokkolta az érintetteket a kormány.
A Magyar Közlöny csütörtöki számában jelent meg, hogy a kormány 197 milliárd forinttal emeli meg a Gyógyító-megelőző kassza kiadási összegét.
A gyorsan elfogadott egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényhez képest előrelépéseket tartalmaz az azt módosító kormányrendelet, amely a Magyar Orvosi Kamara több lényeges javaslatát is magában foglalja - mondta az InfoRádiónak Kincses Gyula, a testület elnöke, aki szerint a kormány több érdemi kérést figyelmen kívül hagyott. A Magyar Rezidens Szövetség ugyancsak örül több intézkedésnek, ugyanakkor úgy látják, az új szabályozás korlátozza az orvosok mozgásterét, így lesznek olyanok is, akiknek a magasabb bér sem lesz elég vonzó.
Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény végrehajtási rendeletével párhuzamosan megjelentek a következő évek orvosi bértáblái is.
Megjelent a közlöny szombati számában az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló kormányrendeletet, amely tartalmazza az új munkaügyi feltételeket és béremelésre vonatkozó részletszabályokat is.
A Magyar Orvosi Kamara - a szerdai közlönyben megjelent kormányhatározatra reagálva - azt kéri a kormánytól, hogy biztosítsa a forrást a fogorvosi alapellátás fenntartható működéséhez is.
Az alapellátásban dolgozó orvosok és szakdolgozók is béremelésben részesülnek 2021-ben - derül ki a kormány szerdán megjelent határozatából. Mindez nem kevés költségvetési kiadással jár, ugyanis a háziorvosi rendszer jövőre betervezett költségvetési kiadásai így 50%-kal emelkedhetnek.
Enyhítené az orvosok béremeléséhez kötött feltételeket a kormány, de csak átmenetileg - tudta meg a Népszava.
A koronavírus írja a jövő évi forgatókönyvet is, legalábbis, ami a költségvetést illeti. Nemcsak amiatt, mert a tervezettnél rosszabb gazdasági kilátások alapvetően befolyásolják a büdzsé állapotát, hanem mert a kormány is aktív válságkezelésbe fogott. Elég csak az új családtámogatási intézkedésekre, valamint az orvosi bérek emelésére gondolni. Csak ez az utóbbi tétel közel 300 milliárd forintos többletkiadást jelenthet. Mindezek fényében a kérdés már nem az, hogy rosszabb lesz-e a tervezett 2,9%-nál a 2021-es költségvetés hiánya, hanem az, hogy mennyivel.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az uniós támogatások így is felülmúlják az Egyesült Államok kifizetéseit.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?